u24
11 آذر 1401 - 11:15

موافقت آمریکا با فروش موشک های ضد هوایی «استینگر» به فنلاند

دولت آمریکا چند روز پس از اعلام موافقت با فروش بیش از ۸۰ موشک نقطه زن به فنلاند، با فروش موشک های ضد هوایی دوش پرتاب «استینگر» به این کشور موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، دولت آمریکا دیروز پنجشنبه اعلام کرد که با فروش موشک‌های ضد هوایی قابل حمل «استینگر» به فنلاند به ارزش ۳۸۰ میلیون دلار موافقت کرده است.

بر اساس این گزارش، دولت فنلاند تمایل دارد تا به ۳۵۰ موشک دوش پرتاب «استینگر» به همراه تجهیزات آن دست یابد. این در حالی است که آژانس همکاری وابسته به وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که فروش تجهیزات حساس باید توسط دولت آمریکا تأیید می‌شد.

در بیانیه این آژانس آمده است که قرارداد فروش موشک‌های دوش پرتاب استینگر در صورت تکمیل، توانمندی‌های دفاعی و بازدارندگی فنلاند را بهبود می‌بخشد و این تسلیحات، قابلیت‌های پدافند زمینی و هوایی در بال شرقی اروپا را افزایش می‌دهد.

این خبر در حالی است که واشنگتن روز دوشنبه با فروش بیش از ۸۰ فروند موشک نقطه زن به قیمت ۳۲۳ میلیون دلار به هلسینکی موافقت کرد.

باید اشاره کرد که پس از عملیات نظامی روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری، فنلاند و سوئد در ماه مه گذشته درخواست مشترکی را برای پیوستن به ناتو ارائه کردند و به این ترتیب، دهه‌ها سیاست عدم تعهد نظامی خود را کنار گذاشتند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ماه مه گذشته در واکنش به این درخواست فنلاند و سوئد گفت: روسیه هیچ مشکلی با فنلاند و سوئد ندارد و الحاق آنها به ناتو تهدید محسوب نمی‌شود، اما مستلزم اقدامات واکنشی است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 892614